Valve, 2019’da Steam’e Eklenecek 8 Değişiklik Haberini Duyurdu.

2019 Steam Yenilikleri

Yeni bir kütüphane ve Steam TV’deki güncellemeler ve daha fazlası yolda.

Valve, 2018’de Steam’in yaşamını yansıtan büyük bir blog yazısında, 2019’da PC oyuncuları için planlanan bazı yeni özellikleri ayrıntılandırdı.

En son Steam Chat güncellemesiyle sunulan aynı teknolojiyi temel alan, uzun zamandır beklenen bir kütüphane güncellemesi çok yakında.

Diğer güncellemeler arasında, keşfedilebilirliği saklamak için makine öğrenmeye dayalı değişiklikler yolda.

Steam, resmen MMO’ları ile tanınan bir Çinli stüdyo olan Perfect World ile ortaklaşa Çin’e geliyor. Ve Steam TV yakın gelecekte tüm oyunları destekleyecek ve bu sayede Steam’de sevgili İçerik Oluşturucularımız için biraz daha uygun bir yer olacak.

Valve’ın 2019’da Steam’e ne geldiğiyle ilgili tam açıklaması için blog gönderisine bakın. Aşağıda Steam değişikliklerini okuyabilirsiniz.


Geriye dönük yaptığımız bu değerlendirmeler bizim için oldukça değerli çünkü bu değerlendirme sayesinde neler yaptığımızı ve bundan sonra nasıl bir yol izlememiz gerektiğini daha iyi tayin edebiliyoruz. 2018’de çok şey başardığımızı düşünsek de daha yapılacak çok iş, eklenecek çok özellik ve çözülmesi zor sorunlarımız bulunmaktadır. İşte bu yıl eklemeyi düşündüğümüz önemli şeylerden birkaçı:


Mağaza Keşfedilebilirliği: Makine öğrenmesiyle güçlendirilmiş, oyuncuların kişisel zevklerine göre eşleştirme yapabilen yeni bir tavsiye motoru üzerinde çalışıyoruz. Algoritmalar keşfedilebilirlik çözümümüzün bir parçalarından sadece biridir; bu yüzden bunun yanı sıra yayın yapma ve küratör özelliğini daha fazla geliştiriyor ve mağazanın genel tasarımını sürekli olarak değerlendiriyoruz.


Çin’de Steam: Perfect World ile yaptığımız işbirliği sayesinde Steam’i Çin topraklarına getirdik. Bunun hakkında ayrıntılı bilgiyi ilerleyen aylarda paylaşacağız.

Steam Kütüphanesi Güncellemesi: Yeniden tasarlanmış Steam Kütüphanesi (Steam Sohbeti ile geliştirdiğimiz teknolojiyi temelde tutarak geliştirdik) gibi uzun süredir beklenen Steam istemcisi değişikliklerini yayınlayacağız.

Yeni Etkinlik Sistemi: Steam Topluluğu’ndaki etkinlik sistemini de güncelleyerek size oyunlarınızdaki turnuvalar, yayınlar veya haftalık mücadeleler gibi ilgi çekici aktiviteleri öne çıkarma şansı sağlayacağız.

Steam.tv: Bütün oyunları destekleyebilmek için http://steam.tv/‘yi sadece belirli turnuvaları ve özel etkinlikleri yayınlamaktan daha fazlasını yapacak şekilde genişletmeye çalışıyoruz.

Steam Sohbeti: İleride yeni bir Steam Sohbeti mobil uygulaması yayınlayacağız ve bu sayede artık favori GIF’lerinizi istediğiniz yerden arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Steam Güven: CS:GO’daki “Güvenilir Eşleştirme”yi sağlayan teknoloji de güncellenerek bütün oyunlarda kullanılabilir bir Steam özelliği hâline gelecek. Bu özellik sayesinde bir kullanıcının hile yapıp yapmama eğilimine dair tespitte bulunabileceğiniz daha fazla bilgi elde edeceksiniz.

Steam Bilgisayar İnternet Kafe Programı: Dünya genelinde binlerce internet kafede Steam kullanan oyuncuların tecrübelerini iyileştirmek için yeni bir resmî Bilgisayar İnternet Kafe Programı’nı da yayınlayacağız.