Steam Kullanıcı İncelemeleri Değişikliği

Steam yeni yayınladığı blog yazısında mağazadaki oyunların kullanıcı incelemelerinde değişiklik yapacağını duyurdu.

Blog yazısı şu şekilde:

Bir süre önce oyunlardaki kullanıcı incelemelerinin ve bu incelemeler sonucu ortaya çıkan inceleme skorunun gösterim şeklinde bazı değişikliklere gitmiştik. Bu değişikliklerden burada yer alan blog gönderimizde bahsetmiştik. O gönderide de bahsettiğimiz gibi, bir oyunu oynayan oyuncuların, diğer oyunculara o oyunu neden almaları ya da almamaları gerektiğine dair fikirlerini beyan edebilmelerini sağlamak istiyor ve ayrıca bu fikirleri tek bir inceleme skoru altında özetleyerek bu oyunu alacak kullanıcılara, ilgili oyundan potansiyel olarak ne derece memnun kalacaklarına dair bir bilgi vermek istiyoruz. 

Bu gönderimizden bu yana hem oyunculardan hem de geliştiricilerden gelen geri bildirimleri dinlemeye devam ettik. Oyuncuların bu incelemelere oldukça önem verdiği ve bizden, bu incelemelerin doğru ve güvenilir kalmasını sağlamamızı istedikleri çok açık. Geliştiriciler, incelemelerin oyuncular açısından önemli olduğunu kabul etmekle birlikte kendilerine daha adil davranılmasını istiyor. Ayrıca, Steam'deki bütün ürünlerin incelemelerinde neler olup bittiğini daha iyi anlayabilmek için bir dizi analiz aracı geliştirdik. Elde ettiğimiz bu geri bildirim ve veriler sayesinde başka bir değişiklik daha yapmaya hazır olduğumuzu düşünüyoruz.Bu değişikliği özetleyecek olursak; konu dışı inceleme bombardımanlarını tespit edeceğiz ve bu incelemeleri inceleme skoruna katmayacağız.Her ne kadar söylemesi kolay olsa da bu değişiklik, beraberinde cevaplandırılması gereken birçok soru işareti uyandırıyor. O hâlde biraz daha netleştirelim. Öncelikle, konu dışı inceleme bombardımanından kastımız nedir? İlk gönderimizde de açıkladığımız gibi, kullanıcıların çok kısa bir süre zarfı içerisinde birçok inceleme göndererek, hedef alınan oyunun inceleme puanını düşürmeye yönelik gerçekleştirdiği harekete inceleme bombardımanı denmektedir. Konu dışı inceleme bombardımanında incelemelerin odağı, potansiyel alıcıların ürünü aldıktan sonra mutlu olup olmayacakları değil, konu dışı olarak addettiğimiz konularla ilgilidir. Bundan ötürü bu incelemeler, inceleme skoruna katılmaz.

Şüphesiz buna kesin bir kanı gözüyle bakamayız çünkü oyuncuların umursadığı bir sürü konu var. Peki bu konu dışı inceleme bombardımanlarını nasıl tespit edeceğiz? İlk adım için Steam'deki bütün oyunlardaki anormal miktarda inceleme etkinliğini neredeyse gerçek zamanlı olarak tespit edebilen bir araç geliştirdik. Bu araç oyunun neden anormal sayıda inceleme aldığını bilmiyor ve nedenini bilmeye de çalışmıyor. Bunun yerine bu araç Valve'daki bir ekibe ilgili etkinliğe dair haber veriyor. Aracımızla Steam'deki bütün inceleme geçmişini taradık ve oyunların neden belirli aralıklarda anormal sayıda inceleme aldığına dair birçok neden tespit ettik. Konu dışı inceleme bombardımanıysa bütün bunların sadece çok küçük bir kısmına tekabül ediyor.

Ekibimiz anormal etkinliğin bir konu dışı inceleme bombardımanı olduğunu tespit ettiğinde, bu zaman aralıklarını işaretleyip geliştiriciye bilgi veriyoruz. Bundan sonra da bu zaman aralığındaki incelemeler de inceleme skoru hesabına katılmıyor. Daha önce olduğu gibi incelemelerin kendisine dokunmuyoruz. Eğer incelemelere gidip sizin ilginizi çeken bir şeyin olup olmadığını görmek istiyorsanız böyle bir seçeneğiniz hâlâ var. Bunu yapabilmenize yardımcı olmak için mağaza sayfasına baktığınız zaman bu incelemelerin varsayılan olarak kaldırıldığına dair size bilgi verilir. Ayrıca anormal inceleme aralıklarıyla ilgili arayüzde de iyileştirmeler yaptık. Son olarak, eğer arzu ederseniz bu özelliği tamamen kapatabilirsiniz. Steam Mağaza seçeneklerinizde, konu dışı inceleme bombardımanlarını da inceleme skoruna katabileceğiniz bir kutucuk yer almaktadır.

Kullanıcı incelemeleriyle ilgili diğer özellikler üzerinde çalışırken bu özelliğin şimdiden entegre etmeye değer olduğunu düşündük. Her zaman olduğu gibi, eğer fikirleriniz veya çekinceleriniz varsa lütfen bunları aşağıya yorum olarak yazın.